Zależy nam na dostarczaniu szybkich, wydajnych i przystępnych cenowo rozwiązań programowych, które wyznaczają nowe standardy w branży tworzenia oprogramowania.
  • Wspólne Działanie R-Studio i HDDSuperClone

Nie jest łatwo wyodrębnić dane z uszkodzonych lub umierających dysków twardych przy użyciu standardowych procedur systemowych. Na przykład za każdym razem, gdy system natrafi na uszkodzone sektory na dysku twardym, prędkość odczytu drastycznie spada, co sprawia, że obrazowanie dysku jest bardzo długim procesem. Jest kilka sposobów na obejście tego, jak pomijanie niektórych sektorów w nadziei, że następne będą czytelne, ale nie są one zaimplementowane w standardowych sterownikach dysków. Innym razem wadliwe dyski twarde wymagają specjalistycznego sprzętu i oprogramowania do wdrożenia rozwiązania.

Przychodzą mi na myśl dwa przykłady: PC-3000 firmy ACELab i DeepSpar Disk Imager™ firmy DeepSpar. Uzyskały świetne pozycje w społeczności zajmującej się odzyskiwaniem danych i są powszechnie akceptowane w laboratoriach odzyskiwania danych na całym świecie, a także całkiem dobrze współpracują z R-Studio. Zobacz stronę pomocy R-Studio DeepSpar Disk Imager™ i nasz artykuł "Wspólne Działanie Sprzętu R-Studio i PC-3000 UDMA", aby uzyskać więcej informacji.

Rozwiązania sprzętowe mają swoje wady, z których najważniejszą jest ich cena. Dość często względy kosztowe ograniczają liczbę takich urządzeń, na które może sobie pozwolić wiele małych firm zajmujących się odzyskiwaniem danych, lub, w najgorszym przypadku, uniemożliwiają im posiadanie choćby jednego takiego sprzętu.

Istnieją jednak dobre zamienniki dla tego sprzętu do odzyskiwania danych - czyste rozwiązania programowe. Używają portów we/wy dysku systemowego do emulacji sprzętu, a także własnych sterowników z rozszerzonymi kontrolkami, które nie są dostępne w standardowych sterownikach systemowych. Takie rozwiązania mają pewne ograniczenia w porównaniu z ich odpowiednikami sprzętowymi, ale nadal mogą rozwiązać większość zadań ekstrakcji danych. Biorąc pod uwagę ich minimalny koszt, nie dziwi fakt, że te rozwiązania programowe są szeroko stosowane.

Zwykle te rozwiązania programowe działają pod Linuksem, ponieważ ten system operacyjny zapewnia największą elastyczność w operacjach dyskowych wśród głównych systemów operacyjnych komputerów PC.

HDDSuperClone firmy SD Computing Service to oprogramowanie do zadań związanych z obrazowaniem dysków, klonowaniem i wyodrębnianiem danych. Został specjalnie zaprojektowany do pracy z niestabilnymi, uszkodzonymi lub umierającymi dyskami twardymi. Wykorzystuje kilka zaawansowanych technik do wyodrębniania danych z dysków twardych z uszkodzonymi sektorami i innymi problemami sprzętowymi, jednocześnie robiąc wszystko, co możliwe, aby uniknąć jeszcze większych uszkodzeń przetwarzanego dysku.

Ma dwa tryby działania:
1. Tryb klonowania/obrazowania dysku: Po prostu kopiuje dane z jednego dysku (źródła) na inny dysk lub plik (cel). Tworzy również plik mapy dysku (dziennik), który określa sektory, których nie można odczytać (sektory uszkodzone). Takie dane mogą być przetwarzane przez program do odzyskiwania danych innej firmy. Ten tryb jest dostępny zarówno w wersji darmowej jak i komercyjnej, z pewnymi małymi ograniczeniami w tej darmowej.

2. Tryb wirtualnego dysku (tylko wersja komercyjna): W tym trybie HDDSuperClone instaluje specjalny sterownik, który tworzy wirtualny dysk z dysku. Ten wirtualny dysk staje się dostępny dla systemu operacyjnego hosta i innych programów.

Sterownik HDDSuperClone wykorzystuje wszystkie zaawansowane metody wydobywania danych z problematycznego dysku, lecz to nie wszystko. Główną zaletą tego trybu jest częściowe zobrazowanie dysku źródłowego. Gdy program uzyskuje dostęp do niektórych danych na tym wirtualnym dysku, HDDSuperClone również kopiuje te dane na docelowy dysk/plik obrazu. Gdy te same dane są dostępne następnym razem, HDDSuperClone pobiera dane z docelowego dysku/obrazu, a nie z dysku źródłowego. Ten tryb znacznie zmniejsza zużycie dysku źródłowego. Jest to szczególnie ważne, gdy dysk działa nieprawidłowo lub umiera.

Ten artykuł pokaże Ci jak R-Studio może współpracować z HDDSuperClone w tym trybie. Spróbujemy odzyskać dane z wadliwego dysku (Seagate ST380817AS), którego nie można przetworzyć bezpośrednio ze względu na jego zły stan.

Przebieg wymaganych działań jest następujący:

1. Podłącz dysk źródłowy i docelowy jeśli taki dysk jest potrzebny. Jeśli dysk źródłowy jest mały, można użyć pliku obrazu dysku zamiast innego dysku twardego.
Instalacja sprzętu dla HDDSuperClone i R-Studio
Instalacja sprzętu dla HDDSuperClone i R-Studio
Kliknij obraz, aby go powiększyć

System operacyjny komputera hosta to Ubuntu 20.04.2 LTS, jądro Linux 5.4.0-67-generic x86_64.

2. Uruchom HDDSuperClone i utwórz nowy projekt. Następnie zainstaluj wirtualny sterownik przed połączeniem źródła i celu. Ponieważ dysk źródłowy jest mały, w naszym przypadku celem może być plik obrazu. Wybierz odpowiedni tryb wirtualny i kliknij przycisk Start.
HDDSuperClone podłączony do dysku źródłowego
HDDSuperClone podłączony do dysku źródłowego
Kliknij obraz, aby go powiększyć

Możesz przeczytać więcej o pracy z HDDSuperClone w jego dokumentacji: Podręcznik Użytkownika HDDSuperClone.

W systemie pojawi się wirtualny dysk.
Wirtualny dysk stworzony przez HDDSuperClone
Wirtualny dysk stworzony przez HDDSuperClone
Kliknij obraz, aby go powiększyć

Musisz poczekać kilka minut, aby system operacyjny hosta zakończył przetwarzanie tego dysku wirtualnego.

3. Uruchom R-Studio i zlokalizuj wirtualny dysk stworzony przez HDDSuperClone.
Wadliwy dysk twardy i jego wirtualny dysk stworzony przez HDDSuperClone w R-Studio
Wadliwy dysk twardy i jego wirtualny dysk stworzony przez HDDSuperClone w R-Studio
Kliknij obraz, aby go powiększyć

Zwróć uwagę, że prawdziwy dysk twardy pojawił się również w R-Studio, ale ze względu na złe warunki fizyczne nic nie można z niego odczytać.

4. Rozpocznij proces skanowania kontenera APFS znajdującego się na dysku wirtualnym utworzonym przez HDDSuperClone.
Proces skanowania wirtualnego dysku utworzonego przez HDDSuperClone
Proces skanowania wirtualnego dysku utworzonego przez HDDSuperClone
Kliknij obraz, aby go powiększyć

I poczekaj na wyniki skanowania
Wyniki skanowania dla wirtualnego dysku utworzonego przez HDDSuperClone
Wyniki skanowania dla wirtualnego dysku utworzonego przez HDDSuperClone
Kliknij obraz, aby go powiększyć

Po zeskanowaniu obszaru dysku, na którym znajduje się kontener APFS, HDDSuperClone pobierze wszystkie dane z tego obszaru z pliku obrazu, a nie z dysku źródłowego.

5. Wypisz pliki na jednej z rozpoznanych partycji, powiedzmy, Rozpoznana4.
Pliki znalezione na partycji Rozpoznana2
Pliki znalezione na partycji Rozpoznana2
Kliknij obraz, aby go powiększyć

Znalezione pliki można przeglądać, wyszukiwać i oznaczać do odzyskania.
Podgląd pliku dla pliku pdf
Podgląd pliku dla pliku pdf
Kliknij obraz, aby go powiększyć

Wreszcie zaznaczone pliki i foldery można odzyskać.

Wnioski
Jak dowodzi nasz artykuł, R-Studio i HDDSuperClone mogą z powodzeniem współpracować. Połączenie zaawansowanych możliwości obrazowania dysku z HDDSuperClone i doskonałą wydajnością odzyskiwania danych R-Studio znacznie zwiększa szanse na pomyślne odzyskanie danych z wadliwych dysków twardych. Jednocześnie częściowe obrazowanie wykonane przez HDDSuperClone znacznie zmniejsza możliwe uszkodzenia, które mogą jeszcze bardziej pogorszyć stan dysku twardego.

Informacje zwrotne dotyczące odzyskiwania danych
370 feedbacks
Rating: 4.8 / 5
I really love your R-Studio product, I am doing Data Recovery as a professional, I used RS since the early versions and I loved the product, as far as I can tell, R-Studio, especially the Tech Version (but including the standard) is one of the best and excellent tools for a pro to have in the arsenal of tools in a pro DR lab, especially combining with the specialized Data Recovery hardware providers like DeepSpar, and PC3000, the rest of `wannabees` out there are waste of time, strongly recommend
I lost more than 200K files from my NAS due to a mistake. I tried 3 different recovery solutions over the 4 TB raid disks, and all of them performed ok but to be honest none of them were able to Raw recover the files and rename them with meaningful names out of the Metadata like R-TT did, then I was able to sort again my files and pictures and kind of restore all of them.

R-TT may not be the easiest or most user-friendly solution, but the algorithm used for the renaming saved me THOUSAND of hours of opening ...
Just recovered my old ext4 partition with R-Studio after trying testdisk and R-Linux without success. That partition was overwritten by another ext4 partition and I was losing my hope until I tried R-Studio demo. It detected all my files and directories again!

Bought it and 100% recommend it for anyone with a similar issue.
Genuinely tried every free program available without luck of recovering a deleted file from months ago. Thinking my file was deleted forever and lose all hope I came across this website as a recommendation.

I was reluctant as it seemed pricey compared to other programs, but damn worth every penny. It managed to even find files I thought were wiped from existence.

Kudos to r-tools, thank you!
Why make incremental backups, when there is R-Studio?

I`m an IT professional who has worked from home for over a decade. Early on in my career, I configured an HP ProLiant Server (Raid 1+0) as a workstation that I would remote into from my laptop. As technology evolved, I began to use it only for email and as a config file repository.

A short while ago, one of the drives degraded, but the HP ProLiant Server (Raid 1+0) still functioned fine on the remaining drive. I was complacent and didn`t replace the ...