Zależy nam na dostarczaniu szybkich, wydajnych i przystępnych cenowo rozwiązań programowych, które wyznaczają nowe standardy w branży tworzenia oprogramowania.
 • Odzyskiwanie Plików z Nieuruchamiającego się Komputera Mac

Uwaga: Jeśli chcesz odzyskać pliki z dysku systemowego działającego komputera Mac, przeczytaj nasz artykuł: Najlepszy sposób na odzyskanie plików z dysku systemowego Maca

Nawet użytkownik komputera Mac może czasami stwierdzić, że jego komputer już się nie uruchamia. Jego sprzęt wydaje się działać, ale komputer już nie działa. Dość często może się coś takiego dziać po nieudanej aktualizacji systemu lub awarii systemu.

System Mac daje opcję przywracania systemu, lecz taka operacja może trwale zniszczyć pliki użytkownika, takie jak zdjęcia rodzinne, kolekcje muzyczne, ważne dokumenty, itp. Odzyskanie takich plików przed odzyskaniem systemu jest więc całkiem rozsądnym krokiem. Taka procedura nazywana jest "odzyskiwaniem awaryjnym" i może być wykonana przy użyciu specjalnych narzędzi do odzyskiwania, takich jak R-Studio Emergency.

W tym artykule znajdziesz instrukcje krok po kroku, jak wykonać takie awaryjne odzyskiwanie i zapisywać zagrożone pliki. Ponadto możesz skorzystać z pomocy online R-Studio, jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji.

Ponadto nie musisz od razu kupować R-Studio, aby rozpocząć odzyskiwanie plików. W trybie demonstracyjnym możesz wykonywać większość czynności, z wyjątkiem zapisywania odzyskanych plików. Jeśli masz wystarczające powody, by sądzić, że uda Ci się pomyślnie odzyskać pliki, to kupujesz R-Studio i rejestrujesz je bez przerywania procesu odzyskiwania plików.

Wstępne Kroki
Zanim zaczniemy, musimy wykonać kilka wstępnych kroków:

Najpierw musimy znaleźć miejsce do przechowywania odzyskanych plików. Możesz korzystać z następujących urządzeń:

 • Urządzenia zewnętrzne, takie jak pamięci USB, karty pamięci i inne podobne urządzenia sformatowane w systemie FAT/exFAT. Takie urządzenia są niedrogie i łatwo dostępne, mogą być odczytywane przez wszystkie systemy operacyjne, niemniej pamiętaj o jednym: Urządzenia sformatowane w systemie FAT nie mogą przechowywać plików większych niż 2 GB. Jeśli więc planujesz odzyskać duże pliki wideo, sformatuj je jako urządzenia exFAT.
 • Zewnętrzne dyski twarde sformatowane przez komputery Mac (z systemem plików HFS/HFS+). R-Studio Emergency może zapisywać pliki na takich dyskach, chociaż niektóre pliki i foldery na tych dyskach mogą mieć problemy z dostępem na komputerach Mac.

  Komputery z systemem Windows nie mogą odczytywać takich dysków bez zainstalowanego oprogramowania innych firm. Komputery z systemem Linux mają dostęp do plików na takich dyskach, ale mogą pojawić się problemy z prawami dostępu.
 • Zewnętrzne dyski twarde sformatowane przez komputery z systemem Windows (z systemem plików NTFS). Komputery Mac mogą odczytywać takie dyski tylko bez oprogramowania innych firm, a komputery z systemem Linux mają pełny dostęp do takich dysków.
 • Dyski sieciowe. Takie dyski mogą znajdować się na innych komputerach sieciowych lub urządzeniach NAS. Poniżej wyjaśnimy, jak podłączyć takie dyski do R-Studio Emergency.

Następnie musimy utworzyć dysk startowy R-Studio Emergency.

Korzystanie z Komputera Mac
Pobierz archiwum ZIP R-Studio Emergency, rozpakuj je i zapisz pliki na sformatowanym w systemie FAT32 urządzeniu USB.
Pamiętaj, że nie można używać tego dysku do uruchamiania komputerów innych niż EFI (na przykład starych komputerów Mac), ani kopiować tych plików na dysk CD/DVD w celu utworzenia dysku startowego R-Studio Emergency. Jeśli potrzebujesz dysku CD, nagraj go, używając obrazu ISO.

Korzystanie z Komputera z Systemem Windows
Możesz utworzyć dysk startowy USB dla R-Studio Emergency za pomocą komputera z systemem Windows. Zobacz Pomoc online R-Studio: Tworzenie Dysków Startowych, aby uzyskać szczegółowe informacje. Tego dysku możesz użyć do uruchomienia dowolnego komputera.

Teraz możemy rozpocząć procedurę odzyskiwania plików:

Uruchamianie Komputera Mac z R-Studio Emergency
1. Podłącz dysk USB.

2. Włącz komputer Mac

3. Podczas ładowania przytrzymaj klawisz Option na klawiaturze Maca (klawisz Alt, jeśli używasz klawiatury innej niż Apple).
Klawisz Opcji
Klawisz Opcji
Kliknij obrazek, aby go powiększyć

4. Wybierz dysk rozruchowy EFI i naciśnij Enter.
Dysk startowy R-Studio Emergency
Dysk startowy R-Studio Emergency
Kliknij obrazek, aby go powiększyć

R-Studio Emergency zacznie się ładować.

5. Wybierz R-Studio Emergency GUI (Tryb Graficzny)
Ekran Opcji Uruchamiania
Ekran Opcji Uruchamiania
Kliknij obrazek, aby go powiększyć

Poczekaj, aż pojawi się okno dialogowe aktywacji wersji demonstracyjnej R-Studio Emergency.
Ekran aktywacji
Ekran aktywacji
Kliknij obrazek, aby go powiększyć

Nie musisz od razu wprowadzać kodu aktywacyjnego. Możesz kliknąć przycisk Anuluj i pracować z R-Studio Emergency w trybie demonstracyjnym. W tym trybie możesz wykonywać wszystkie operacje odzyskiwania plików z wyjątkiem zapisywania odzyskanych plików.

Pojawi się panel główny R-Studio.
Panel główny R-Studio
Panel główny R-Studio
Kliknij obrazek, aby go powiększyć

Odzyskiwanie Plików
Jeśli R-Studio rozpoznał system plików na partycji, kliknij go dwukrotnie, aby wyliczyć pliki. Gdy pojawi się struktura plików/folderów, przejdź do folderu Użytkownicy i zaznacz foldery oraz pliki do odzyskania.
Pliki oznaczone do odzyskania
Pliki oznaczone do odzyskania
Kliknij obrazek, aby go powiększyć

Wyszukiwanie i oznaczanie plików do odzyskania
Możesz to zrobić na kilka sposobów:

 • Sortowanie plików według ich typów (rozszerzeń):
  Kliknij kartę Rozszerzenia na pasku Sortuj według:
  Pliki posortowane według typów (rozszerzeń)
  Pliki posortowane według typów (rozszerzeń)
  Kliknij obrazek, aby go powiększyć

 • Sortowanie plików według czasu (Stworzenie/Modyfikacja/Dostęp):
  Kliknij odpowiednią zakładkę na pasku Sortuj według:
  Pliki posortowane według czasu ich utworzenia
  Pliki posortowane według czasu ich utworzenia
  Kliknij obrazek, aby go powiększyć

  Możesz zobaczyć ścieżki do poszczególnych plików w panelu Treść, jeśli wybierzesz Ścieżka w menu Widok -> Treść -> Wyświetl Kolumny.
 • Znajdowanie konkretnych plików
  Możesz także znaleźć i oznaczyć określone pliki do odzyskania za pomocą okna dialogowego Znajdź/Zaznacz. Kliknij przycisk Znajdź/Zaznacz i określ plik(i), ich opcje oraz co ma się z nimi stać
  Znajdź okno dialogowe
  Znajdź okno dialogowe
  Kliknij obrazek, aby go powiększyć
  Zobacz Pomoc online R-Studio: Wyszukiwanie Pliku, aby uzyskać więcej informacji na temat opcji Znajdź/Zaznacz.

Możesz oszacować szanse na odzyskanie plików za pomocą wbudowanego podglądu graficznego. Wystarczy dwukrotnie kliknąć wybrany plik, czy to usunięty, czy istniejący. Przeglądarka obsługuje większość formatów graficznych.
Podgląd plików
Podgląd plików
Kliknij obrazek, aby go powiększyć

Jeśli znalazłeś wszystkie potrzebne pliki i jesteś zadowolony z wyników na podglądzie, możesz aktywować R-Studio Emergency, jeśli teraz działa w trybie demonstracyjnym. Nie wpłynie to na żadne uzyskane informacje. Możesz kontynuować odzyskiwanie plików zaraz po wprowadzeniu Kodu Aktywacyjnego.

Po wybraniu wszystkich plików do odzyskania kliknij przycisk Odzyskaj Zaznaczone. Pojawi się okno dialogowe Odzyskiwania:
Okno dialogowe odzyskiwania
Okno dialogowe odzyskiwania
Kliknij obrazek, aby go powiększyć
Zobacz sekcję pomocy online R-Studio: Opcje odzyskiwania, aby uzyskać więcej informacji.

Określ opcje odzyskiwania i folder wyjściowy do przechowywania odzyskanych plików.
Folder wyjściowy do odzyskanych plików
Folder wyjściowy do odzyskanych plików
Kliknij obrazek, aby go powiększyć

Po określeniu wszystkich ustawień odzyskiwania plików kliknij przycisk OK. R-Studio rozpocznie odzyskiwanie plików pokazując postęp.
Postęp Odzyskiwania Plików
Postęp Odzyskiwania Plików
Kliknij obrazek, aby go powiększyć

Panel dziennika pokaże wyniki odzyskiwania plików.
Wyniki odzyskiwania plików
Wyniki odzyskiwania plików
Kliknij obrazek, aby go powiększyć

Skanowanie dysku
Jeśli R-Studio nie może znaleźć partycji z plikami, które chcesz odzyskać, musisz przeskanować dysk. Skanowanie dysku jest również wymagane do odzyskania usuniętych plików, ponieważ gdy macOS usuwa pliki, usuwa on wszystkie informacje na ich temat.

Po zakończeniu skanowania R-Studio pokaże jedną lub kilka rozpoznanych partycji, dzięki czemu możesz wybrać właściwą i odzyskać z niej pliki, jak opisano w sekcji Odzyskiwanie Plików z istniejącej partycji.

Aby przeskanować partycję, kliknij prawym przyciskiem myszy partycję do przeskanowania i określ wymagane parametry skanowania w oknie dialogowym Skanowania.
Okno dialogowe skanowania
Okno dialogowe skanowania
Kliknij obrazek, aby go powiększyć
Zobacz Pomoc online R-Studio: Skanowanie Dysku, aby uzyskać więcej informacji.

Skanowanie w poszukiwaniu Znanych Typów Plików
Jest to bardzo przydatna funkcja do odzyskiwania plików z usuniętych lub sformatowanych partycji. Podczas skanowania R-Studio może rozpoznać do jakiego konkretnego typu pliku należą dane. Korzystając z tych informacji, R-Studio może znaleźć więcej plików do odzyskania. Znalezione pliki pojawią się w folderze Dodatkowo Znalezione Pliki w wynikach skanowania.
Okno dialogowe Znane Typy Plików
Okno dialogowe Znane Typy Plików
Kliknij obrazek, aby go powiększyć
Domyślnie R-Studio próbuje rozpoznać domyślną listę obsługiwanych typów plików, wydłużając czas potrzebny na skanowanie. Możesz zmniejszyć ten czas, wybierając tylko te typy plików, których potrzebujesz. Kliknij przycisk Znane Typy Plików... i wybierz wymagane typy plików w oknie dialogowym Typy Plików. Wybory te zostaną zastosowane tylko do tej sesji skanowania.

W razie potrzeby możesz utworzyć własne znane typy plików. Więcej informacji znajdziesz w artykule Tworzenie Niestandardowego Znanego Typu Pliku dla R-Studio.

Kiedy będziesz miał już gotowe parametry skanowania, kliknij przycisk Skanuj. R-Studio rozpocznie skanowanie. Po zakończeniu skanowania pokaże rozpoznane partycje znalezione na dysku.
Wyniki skanowania
Wyniki skanowania
Kliknij obrazek, aby go powiększyć

R-Studio pokazuje je w różnych kolorach w zależności od tego, które elementy partycji zostały znalezione.

Istniejący dysk logiczny Reprezentuje istniejący dysk logiczny lub partycję.
Partycja z wpisami rekordów rozruchowych i plików Dla tej partycji znaleziono zarówno rekordy rozruchowe jak i wpisy plików.
Partycja z wpisami plików Dla tej partycji znaleziono tylko wpisy plików.
Partycja z rekordem rozruchowym Dla tej partycji znaleziono tylko rekordy rozruchowe.
Pusta przestrzeń Reprezentuje pustą przestrzeń na obiekcie.

Aby pomyślnie odzyskać pliki z rozpoznanej partycji, konieczne jest znalezienie takiej, która poprawnie odpowiada rzeczywistemu dyskowi logicznemu, na którym znajdowały się pliki. Nie da się do tego zastosować ścisłych zasad, lecz należy wziąć pod uwagę następujące wskazówki:

 • Jeśli zamierzasz odzyskać pliki z dysku z uszkodzonym systemem plików, najprawdopodobniej właściwie rozpoznaną partycją będzie ta zakodowana na zielono.
 • Jeśli zamierzasz odzyskać pliki z wcześniej usuniętej lub sformatowanej partycji, najprawdopodobniej poprawnie rozpoznaną partycją będzie ta zakodowana na żółto.

Ponadto zawsze sprawdzaj system plików, punkt początkowy i rozmiar rozpoznanej partycji. Cechy te powinny być takie same dla rozpoznanej partycji i rzeczywistego dysku/partycji logicznej. W razie wątpliwości spróbuj wyświetlić podgląd kilku plików z rozpoznanej partycji. Jeśli pliki są wyświetlane poprawnie, jest to właściwa partycja.

W naszym przykładzie mamy tylko jedną partycję Rozpoznana0, więc wybór jest łatwy. Wystarczy dwukrotnie kliknąć partycję i odzyskać pliki, tak jak zrobiliśmy to dla istniejącej partycji.

Wyłączanie Komputera
Gdy już zakończysz odzyskiwanie plików, wyjmij dysk USB i wyłącz komputer ręcznie.

Opinia o Odzyskiwaniu komputerów Mac
26 feedbacks
Rating: 5.0 / 5
Hi!

I used some software for data recovery on MAC, but THIS IS only one, that help me!!!

THX :)

bye
Tom from Hungary
Consiglio vivamente, R Studio Mac è un programma eccezionale, grazie ad esso sono riuscito a ricostruire un Raid 0 (striped) e ho recuperato 4 TB di files che credevo persi. Avevo provato anche con altri SW ma senza risultato!! Grazie
Made the classic mistake of working too hard with too little sleep. Working on my own stuff so I didn`t take the precautions I should have.

Needless to say a RAID0 set created using Apple`s Disk Utility was broken and formatted as a new RAID0. I immediately recognized my mistake and shut down the server.

After some web surfing and saki I found R-Studio.

After the other utilities I normally use failed, R-Studio was able to create an image of the broken (and reformatted) RAID disks.

The entire volume ...
5+ Я мог восстановить RAID-5 20TB для мака. Это пожалуй лучшее решение по восстановлению RAID массива. Всем рекомендую.
________________________________
5+ I was able to repair my RAID-5 for Mac volume to 20 TB - it`s the best solution. I would recommend.
Hi
I would just like to thank you for an excellent product. I was able to recover nearly a terabyte of data after a raid 6 array failed. My customer was ecstatic over the results