Zależy nam na dostarczaniu szybkich, wydajnych i przystępnych cenowo rozwiązań programowych, które wyznaczają nowe standardy w branży tworzenia oprogramowania.
 • Odzyskiwanie danych z wymazanego dysku HFS lub HFS+

Komputery Apple z systemem Mac OS X używają chronionego patentem systemu plików HFS/HFS+ firmy Apple. Systemy Windows nie są w stanie odczytywać ani zapisywać na dyskach HFS/HFS+ bez oprogramowania innych firm. Systemy Linux mogą czytać z dysków HFS, ale nie mogą na nich niczego zapisywać. W przypadku wewnętrznych dysków systemowych używanych na komputerze Mac systemem plików będzie zawsze APFS lub HFS/HFS+. Podobnie, jeśli masz dysk zewnętrzny, który jest używany tylko dla komputerów Apple, jest bardzo prawdopodobne, że jest to urządzenie HFS lub HFS+.

Ten artykuł pokaże, jak używać R-Studio do odzyskiwania danych z dysku HFS lub HFS+, który został wymazany i ponownie sformatowany jako urządzenie HFS+.

Zanim Zaczniemy
Zanim przejdziemy dalej, upewnij się, że zamierzasz odzyskać pliki z dysku z wymazaną partycją HFS/HFS+. Jeśli potrzebujesz odzyskać dane z innych dysków, zapoznaj się z naszymi innymi artykułami:

Twój dysk musi być w dobrym stanie fizycznym. Jeśli tak nie jest, wysoce zalecane jest skorzystanie z profesjonalnej usługi odzyskiwania danych. Wszelkie manipulacje przy dysku z poważnymi awariami sprzętowymi mogą w rzeczywistości pogorszyć szanse na odzyskanie danych z takiego dysku, ponieważ najprawdopodobniej spowoduje to więcej uszkodzeń danych, których nie da się odzyskać, nawet przez specjalistę od odzyskiwania danych.

Oznaki fizycznej awarii dysku obejmują:

 • System w ogóle nie rozpoznaje urządzenia lub pojawia się z nietypową lub przeinaczoną nazwą.
 • Technologia S.M.A.R.T. (Samomonitorowanie, Analizy i Raportowanie) ostrzega o wystąpieniu poważnej awarii sprzętu. R-Studio może sprawdzić warunki S.M.A.R.T. Twojego dysku, a poniżej wyjaśnimy, jak to zrobić.
 • Dysk twardy wydaje nietypowe dźwięki, kliknięcia lub bardzo długo się rozkręca i uruchamia.
 • Na dysku stale pojawiają się złe bloki.

I ostatnie przypomnienie...
Nigdy nie zapisuj niczego na dysku z utraconymi plikami! Nowe dane zastąpią stare pliki, uniemożliwiając ich odzyskanie.

Konfiguracja Dysku Testowego: Początkowa struktura folderów i pliki na dysku
W przypadku naszego dysku testowego konfigurujemy dysk z wieloma różnymi rodzajami plików w różnych folderach.

Dokumenty:

 • Archiwa: Pliki .zip utworzone w programie WinZip
 • PDF: Pliki .pdf utworzone w programie Adobe Acrobat
 • Microsoft Office: Pliki .doc i .docx utworzone w programie Word; Pliki .xls i .xlsx utworzone w programie Excel
 • OpenOffice: Pliki .odt i .docx utworzone w programie Writer; Pliki .ods i .xlsx utworzone w programie Calc

Multimedia:

 • Muzyka: Pliki .mp3
 • Zdjęcia: Pliki .jpg i .png
 • Wideo: Pliki .avi, .flv, .m4v, .mov, .mp4, .mpeg, .mts i .mkv.

Katalog główny dysku testowego pokazano na rys. 1.
Pliki na dysku (folder główny)
Rys.1: Pliki na dysku (folder główny)
Kliknij obrazek, aby go powiększyć

Dysk został wymazany za pomocą Narzędzia Dyskowego w systemie macOS. Teraz Finder w Macu nie pokazuje na nim żadnych plików.

Proces odzyskiwania danych
Przygotowanie wstępne:

Do przechowywania odzyskanych plików użyjemy dysku systemowego komputera. Jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca, aby zachować wszystkie odzyskane pliki, możesz użyć dysku zewnętrznego lub dysku sieciowego. Nie próbuj zapisywać plików na dysku, na którym znajdowały się utracone pliki, ponieważ możesz je utracić na zawsze.

Pobierz i zainstaluj R-Studio. W tym momencie nie musisz od razu kupować ani rejestrować programu. Będzie działał w trybie demonstracyjnym i wykona wszystkie niezbędne operacje odzyskiwania danych, z wyjątkiem zapisywania odzyskanych plików. Umożliwi Ci to oszacowanie szans na pomyślne odzyskanie danych. Jeśli zdecydujesz, że warto kupić R-Studio, możesz to zrobić i łatwo się zarejestrować bez ponownej instalacji lub ponownego uruchamiania.

Uwaga: Nasz artykuł pokaże wersję R-Studio na komputery Mac, aby zilustrować proces odzyskiwania danych, ale procedura ta będzie taka sama dla wersji Linuksa i Windowsa, z wyjątkiem tego, że panele i inne kontrolki będą wyglądać inaczej.

1. Podłącz dysk do komputera, na którym zainstalowano R-Studio.

Wskazówka: Do podłączenia dysku użyj najszybszego dostępnego interfejsu, zwłaszcza jeśli dysk jest bardzo duży. Najszybszym interfejsem w komputerach Mac jest Thunderbolt, a następnie eSATA, USB 3.0 i FireWire. Zwykłe USB 2.0 może być zbyt wolne dla dużych dysków.

2. Uruchom R-Studio i zlokalizuj wymazany dysk oraz dysk do przechowywania odzyskanych plików.
Wymazany dysk w panelu głównym R-Studio
Rys.2: Wymazany dysk w głównym panelu R-Studio
Kliknij obrazek, aby go powiększyć

Kiedy musimy sprawdzić atrybuty S.M.A.R.T. wymazanego dysku:

 • Jeśli stan dysku brzmi UWAGA, mogą wystąpić drobne problemy z dyskiem, ale korzystanie z niego w celu odzyskiwania danych powinno być bezpieczne. Problemy prawdopodobnie się pogorszą, więc sprawdzaj okresowo parametry S.M.A.R.T., aby mieć pewność, że stan dysku nie zmienił się na ZŁY. Zalecane jest utworzenie obrazu dysku, ale będzie to wymagało dodatkowej przestrzeni dyskowej.
 • Jeśli stan dysku jest ZŁY, warunki na dysku są niepokojące, a szanse na awarię sprzętu są wysokie. Najlepszym zaleceniem w tym przypadku jest zaprzestanie pracy z dyskiem i przekazanie go profesjonalnym specjalistom od odzyskiwania danych. Możesz kontynuować pracę z dyskiem na własne ryzyko, ale obrazowanie dysku jest bardzo zalecane.

Jeśli atrybuty S.M.A.R.T. dysku są w porządku, możemy rozpocząć odzyskiwanie danych.

3. Wybierz wymazany dysk i kliknij przycisk Skanuj. Pojawi się okno dialogowe Skanowania.
Okno dialogowe skanowania dysku dla wymazanego dysku HFS
Rys. 3: Okno dialogowe skanowania dysku dla skasowanego dysku HFS
Kliknij obrazek, aby go powiększyć

Ponieważ znany jest system plików wymazanego dysku, możemy zmniejszyć liczbę fałszywych wykryć w przypadku innych systemów plików na dysku, ograniczając poszukiwany system plików. Kliknij przycisk Zmień obok opcji Systemy Plików i pozostaw jako wybrany tylko system plików HFS.

Wskazówka: Radzimy Ci zapisać wyniki skanowania dysku do pliku. Pomoże to, jeśli będziesz musiał przerwać skanowanie dysku, a następnie wznowić je później. Zaznacz "Zapisz do Pliku" i określ lokalizację zapisywania, aby zapisać informacje o skanowaniu.

4. Sprawdź, czy zaznaczona jest opcja Dodatkowe Wyszukiwanie Znanych Rodzajów Plików i kliknij przycisk Znane Rodzaje Plików.
Znane rodzaje plików wybrane dla skasowanego dysku HFS
Rys. 4: Znane rodzaje plików wybrane dla wymazanego dysku HFS
Kliknij obrazek, aby go powiększyć

Określ tylko te rodzaje plików, które mogły znajdować się na wymazanym dysku. Najlepszym sposobem, aby to zrobić, jest kliknięcie przycisku Wyczyść, a następnie wybranie z listy odpowiednich rodzajów. Następnie kliknij przycisk OK i wróć do okna dialogowego Skanowania. Kliknij przycisk Skanuj.

5. R-Studio rozpocznie skanowanie dysku pokazując postęp.
Trwa skanowanie dysku HFS
Rys.5: Skanowanie dysku HFS w toku
Kliknij obrazek, aby go powiększyć

6. Spójrz na wyniki skanowania, aby znaleźć rozpoznaną partycję należącą do wymazanego dysku.
Wyniki skanowania dysku HFS
Rys. 6: Wyniki skanowania dysku HFS
Kliknij obrazek, aby go powiększyć

W naszym przypadku jest to partycja Rozpoznana1.

Niektóre inne partycje, które wcześniej znajdowały się na dysku, mogą również zostać znalezione. Aby określić rozpoznaną partycję, której szukasz, spójrz na rozmiar i położenie rozpoznanych partycji. Więcej informacji można znaleźć w pomocy online R-Studio: Odzyskiwanie Danych za Pomocą R-Studio.

7. Kliknij dwukrotnie partycję Rozpoznana1. R-Studio wyliczy znajdujące się na nim pliki i pokaże strukturę folderów.
Pliki i foldery znalezione na wymazanym dysku
Rys.7: Pliki i foldery znalezione na wymazanym dysku
Kliknij obrazek, aby go powiększyć

Gdy macOS wymazuje dysk HFS/HFS+, całkowicie wymazuje system plików na tym dysku. Oznacza to, że nazwy plików i struktura folderów zostają utracone, ale często dane źródłowe pozostają nienaruszone. W takim przypadku R-Studio może zidentyfikować pliki na podstawie ich sygnatur. Ta metoda odzyskiwania danych jest znana jako "odzyskiwanie plików surowych" lub "wyszukiwanie znanych typów plików". Korzystając z tej metody, R-Studio może przywrócić pliki, ale zazwyczaj nie może przywrócić nazw plików i nazw folderów ani innych atrybutów plików. Niektóre typy plików, takie jak dokumenty Word i zdjęcia, mają znaczniki plików i inne metadane, których R-Studio może użyć do odtworzenia znaczących nazw plików i znaczników czasu. W przeciwnym razie R-Studio automatycznie wygeneruje nazwę pliku, taką jak na przykład 0256.docx.

Jeśli szukasz konkretnego pliku lub zestawu plików, możesz skorzystać z zaawansowanych funkcji wyszukiwania i oznaczania w R-Studio. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w pomocy R-Studio: Wyszukiwanie Pliku.

8. Użyj wbudowanego podglądu, aby oszacować szanse na pomyślne odzyskanie danych. Jest to szczególnie przydatne w przypadku dużych plików graficznych. Kliknij dwukrotnie plik, aby wyświetlić jego podgląd.
Podgląd pliku ze zdjęciem
Rys.8: Podgląd pliku ze zdjęciem
Kliknij obrazek, aby go powiększyć

Jeśli kilka plików wyświetla się poprawnie, możesz kupić licencję i zarejestrować R-Studio. Następnie możesz zacząć zapisywać odzyskane pliki.

9. Wybierz pliki i foldery, które chcesz odzyskać, i wybierz miejsce, w którym chcesz zapisać odzyskane pliki.
Pliki oznaczone do odzyskania i opcje odzyskiwania
Rys.9. Pliki oznaczone do odzyskania i opcje odzyskiwania
Kliknij obrazek, aby go powiększyć

W razie potrzeby określ inne parametry odzyskiwania. Zobacz sekcję pomocy online R-Studio, aby uzyskać szczegółowe informacje: Podstawowe Odzyskiwanie Plików. Następnie kliknij przycisk Odzyskaj Zaznaczone. W razie potrzeby określ inne parametry odzyskiwania. Zobacz sekcję pomocy online R-Studio, aby uzyskać szczegółowe informacje: Podstawowe Odzyskiwanie Plików. Następnie kliknij przycisk Odzyskaj Zaznaczone.

10. R-Studio rozpocznie odzyskiwanie plików pokazując jego postęp.
Postęp odzyskiwania plików z wymazanego dysku HFS
Rys.10: Postęp odzyskiwania plików z wymazanego dysku HFS
Kliknij obrazek, aby go powiększyć

11. Gdy R-Studio zakończy odzyskiwanie, wyświetli raport końcowy z wynikami.
Wyniki odzyskiwania danych dla wymazanego dysku HFS
Rys.11: Wyniki odzyskiwania danych dla wymazanego dysku HFS
Kliknij obrazek, aby go powiększyć

Wyniki odzyskiwania danych
Aby wyświetlić odzyskane pliki, przejdź do folderu wybranego w kroku 9 tego artykułu.
Wyniki odzyskiwania danych dla wymazanego dysku HFS
Rys.12: Wyniki odzyskiwania danych dla wymazanego dysku HFS
Kliknij obrazek, aby go powiększyć

Wnioski
Gdy macOS wymazuje dysk HFS/HFS+ , całkowicie usuwa wszystkie ślady nazw plików i struktury folderów, ale pozostawia zawartość plików nienaruszoną, dzięki czemu szanse na odzyskanie danych są bardzo wysokie jeśli na dysku nie zostały zapisane żadne nowe dane. Możesz przetestować jak R-Studio będzie w stanie to zrobić, uruchamiając program w trybie demo bez konieczności dokonywania rejestracji. Tryb demo jest w pełni funkcjonalny i może wykonywać wszystkie niezbędne operacje odzyskiwania danych, z wyjątkiem zapisywania odzyskanych plików większych niż 256 KB. Możesz użyć wbudowanego podglądu plików, aby sprawdzić, czy R-Studio pomyślnie odzyskało Twoje pliki. Jeśli tak, możesz się płynnie zarejestrować i zapisać swoje pliki bez ponownej instalacji oraz ponownego skanowania.

Opinia o Odzyskiwaniu komputerów Mac
26 feedbacks
Rating: 5.0 / 5
Hi!

I used some software for data recovery on MAC, but THIS IS only one, that help me!!!

THX :)

bye
Tom from Hungary
Consiglio vivamente, R Studio Mac è un programma eccezionale, grazie ad esso sono riuscito a ricostruire un Raid 0 (striped) e ho recuperato 4 TB di files che credevo persi. Avevo provato anche con altri SW ma senza risultato!! Grazie
Made the classic mistake of working too hard with too little sleep. Working on my own stuff so I didn`t take the precautions I should have.

Needless to say a RAID0 set created using Apple`s Disk Utility was broken and formatted as a new RAID0. I immediately recognized my mistake and shut down the server.

After some web surfing and saki I found R-Studio.

After the other utilities I normally use failed, R-Studio was able to create an image of the broken (and reformatted) RAID disks.

The entire volume ...
5+ Я мог восстановить RAID-5 20TB для мака. Это пожалуй лучшее решение по восстановлению RAID массива. Всем рекомендую.
________________________________
5+ I was able to repair my RAID-5 for Mac volume to 20 TB - it`s the best solution. I would recommend.
Hi
I would just like to thank you for an excellent product. I was able to recover nearly a terabyte of data after a raid 6 array failed. My customer was ecstatic over the results