Zależy nam na dostarczaniu szybkich, wydajnych i przystępnych cenowo rozwiązań programowych, które wyznaczają nowe standardy w branży tworzenia oprogramowania.
  • R-Studio: Odzyskiwanie danych z niedziałającego komputera
Wprowadzenie

Czasami komputery zawodzą. Można je naprawić lub wymienić, ale często najważniejszym problemem jest odzyskanie wszystkich cennych dla nas plików, które są na nim przechowywane. Ten artykuł zawiera szczegółowy przewodnik krok po kroku, co zrobić, aby odzyskać je z niedziałającego komputera za pomocą programu do odzyskiwania danych R-Studio.

Identyfikacja problemu

W pierwszym kroku musimy zidentyfikować źródło problemu. Czy to jest wadliwy sprzęt lub oprogramowanie komputera (na przykład awaria systemu operacyjnego)?

  • Objawy, gdy komputer nie może się uruchomić z powodu wadliwego oprogramowania: Komputer włącza się, rozpoczyna się procedura uruchamiania, system Windows zaczyna się ładować, ale potem się zatrzymuje, a komputer zawiesza się lub przechodzi do ponownego uruchomienia. W takim przypadku pliki można odzyskać za pomocą R-Studio Emergency. Nasz artykuł Awaryjne Odzyskiwanie Plików Przy Użyciu R-Studio Emergency opisuje tę procedurę. Oprócz tego artykułu zalecamy sprawdzenie statusu S.M.A.R.T. przed rozpoczęciem odzyskiwania plików.
  • Objawy, gdy komputer nie może się uruchomić z powodu wadliwego sprzętu: Komputer się nie włącza, podczas uruchamiania słychać nietypowe sygnały dźwiękowe, procedura uruchamiania nagle zostaje przerwana, komputer wyświetla ostrzeżenie o wadliwym działaniu komponentów sprzętowych, itp. W takim przypadku odzyskanie plików wymaga pewnych operacji na sprzęcie komputerowym. Musisz wyjąć dysk z wadliwego komputera i podłączyć go do działającego.

Zanim jednak przejdziemy dalej, warto wziąć pod uwagę dwie rzeczy:

1. Powinieneś mieć pewne umiejętności w pracy ze sprzętem komputerowym.

2. Obserwuj plomby gwarancyjne. Jeśli zostaną usunięte, gwarancja komputera może stracić ważność.

Przygotowanie działającego komputera do odzyskiwania danych

1. Pobierz i zainstaluj R-Studio. Nie musisz od razu kupować programu. Możesz poczekać, aż będziesz pewien, że możesz odzyskać swoje pliki. Następnie możesz błyskawicznie zarejestrować R-Studio.

2. Sprawdź, czy masz wystarczająco dużo miejsca na dysku, aby przechowywać odzyskane pliki. R-Studio może zapisywać pliki na dowolnym dysku lokalnym lub sieciowym widocznym dla systemu operacyjnego.

Przygotowanie dysku do odzyskania danych

1. Otwórz obudowę komputera i wyjmij dysk. W przypadku komputera stacjonarnego jest to dość łatwe, ale podczas otwierania obudowy laptopa mogą wystąpić pewne trudności.

Dysk twardy w laptopie

Rys.1. Dysk twardy w laptopie

Kliknij obrazek, aby go powiększyć

2. Podłącz dysk do działającego komputera. Możesz użyć przejściówki USB/SATA

Dysk podłączony do komputera przez przejściówkę USB/SATA

Rys.2. Dysk podłączony do komputera przez przejściówkę USB/SATA

Kliknij obrazek, aby go powiększyć

lub podłącz go bezpośrednio za pomocą kabla SATA.

Dysk podłączony do komputera kablem SATA

Rys.3. Dysk podłączony do komputera kablem SATA

Kliknij obrazek, aby go powiększyć

Należy pamiętać, że dysk należy podłączyć kablem SATA tylko wtedy, gdy komputer jest wyłączony.

Odzyskiwanie z usuniętego dysku

1. Uruchom komputer.

Sprawdź, czy dysk nie wykazuje żadnych oznak usterki sprzętowej:

  • Twój system nie rozpoznaje dysku lub pojawia się on pod nietypową nazwą.
  • Dysk twardy wydaje nietypowe dźwięki, kliknięcia lub uruchamia się zbyt wolno.
  • Programy kontrolne SMART zgłaszają poważną awarię sprzętu.

Ważne! Jeśli uważasz, że dysk twardy działa nieprawidłowo, NIE RÓB NIC SAMEMU DALEJ! Nie próbuj uruchamiać procedury skanowania ani odzyskiwania danych. Nie próbuj używać innego oprogramowania do odzyskiwania danych. Pamiętaj, że manipulowanie dyskiem w tym stanie z pewnością spowoduje większe uszkodzenie Twoich plików. W najlepszym razie będziesz musiał zapłacić dodatkowe pieniądze profesjonalnej firmie zajmującej się odzyskiwaniem danych. W najgorszym przypadku stracisz wszystkie swoje pliki na dobre. Zanieś dysk do wykwalifikowanych specjalistów zajmujących się odzyskiwaniem danych. Posiadają oni specjalny sprzęt, oprogramowanie i, co najważniejsze, wymagane umiejętności do pracy z takimi dyskami.

2. Spróbuj znaleźć dysk w Eksploratorze Windows.

Jeśli jego system plików nie jest uszkodzony, Eksplorator Windows pokaże znajdujące się na nim foldery i pliki, a Ty możesz je po prostu skopiować bez użycia programu do odzyskiwania danych. Ale zanim to zrobisz to zdecydowanie zalecamy sprawdzenie statusu S.M.A.R.T. w celu określenia czy jego warunki pozwalają na pracę z dyskiem. Możesz do tego użyć R-Studio. Poniżej opisano, jak to zrobić.

3. Jeśli Eksplorator Windows nie może wyświetlić plików na dysku, uruchom R-Studio.

Znajdź dysk z uszkodzonym systemem plików. Najprawdopodobniej R-Studio nie pokaże na nim żadnego systemu plików. Możesz także spojrzeć na rozmiar dysku, aby określić dysk.

Dysk z uszkodzonym systemem plików w R-Studio

Rys.4. Dysk z uszkodzonym systemem plików w R-Studio

Kliknij obrazek, aby go powiększyć

Następnie sprawdź atrybuty S.M.A.R.T. dla dysku, aby mieć pewność, że jest w dobrym stanie. Wybierz S.M.A.R.T. w panelu głównym programu R-Studio.

Atrybuty S.M.A.R.T. dysku z uszkodzonym systemem plików

Rys.5. Atrybuty S.M.A.R.T. dysku z uszkodzonym systemem plików

Kliknij obrazek, aby go powiększyć

Jeśli stan zdrowia brzmi UWAGA, możliwe jest wystąpienie pewnych drobnych problemów z dyskiem w przyszłości, możesz z nim pracować, ale zachowując ostrożność i regularnie sprawdzając te parametry. Zalecane jest Obrazowanie Dysku, chociaż może to wymagać dodatkowej przestrzeni dyskowej.

Jeśli stan zdrowia brzmi ZŁY, warunki na dysku są krytyczne, a szanse na awarię sprzętu są duże. Najlepszym zaleceniem w tym przypadku jest zaprzestanie pracy z dyskiem i przekazanie go profesjonalnym specjalistom od odzyskiwania danych. Możesz jednak kontynuować pracę z dyskiem na własne ryzyko, lecz obrazowanie dysku jest bardzo mocno zalecane.

Jeśli parametry S.M.A.R.T. są OK, możemy rozpocząć odzyskiwanie danych.

4. Wybierz dysk, kliknij przycisk Skanuj i wybierz wymagane parametry skanowania

Parametry skanowania

Rys.6. Parametry skanowania

Kliknij obrazek, aby go powiększyć

1. Kliknij przycisk Zmień i pozostaw wybrane tylko systemy plików NTFS i FAT.

2. Sprawdź, czy opcja Dodatkowe Wyszukiwanie Znanych Typów Plików jest włączona, a następnie kliknij przycisk Znane Typy Plików i wybierz te typy plików, których szukasz.

Znane Typy Plików

Rys.7. Znane Typy Plików

Kliknij obrazek, aby go powiększyć

Kliknij przycisk Wyczyść Wszystko i wybierz tylko typy plików, które chcesz znaleźć i odzyskać.

Możesz dowiedzieć się więcej o parametrach skanowania w sekcji pomocy on-line R-Studio Skanowanie Dysku.

Kiedy wszystko będzie gotowe, kliknij przycisk Skanuj. R-Studio rozpocznie skanowanie dysku pokazując jego postęp. Skanowanie dużych dysków może być dość długie, więc potrzebna jest cierpliwość.

Proces skanowania dysku

Rys.8. Proces skanowania dysku

Kliknij obrazek, aby go powiększyć

Po zakończeniu skanowania R-Studio pokaże rozpoznane partycje (dyski, które według R-Studio istnieją lub istniały na dysku twardym).

Wyniki skanowania dysku

Ryc.9. Wyniki skanowania dysku

Kliknij obrazek, aby go powiększyć

R-Studio pokazuje je w różnych kolorach, w zależności od tego, które elementy partycji zostały wykryte.

Istniejący dysk logiczny lub partycja.
Dla tej partycji znajdują się zarówno zapisy rozruchowe, jak i wpisy plików.
Dla tej partycji znajdują się tylko wpisy plików.
Dla tej partycji znajdują się tylko zapisy rozruchowe.

Jeśli R-Studio znalazł kilka rozpoznanych partycji, konieczne jest określenie, która z nich odpowiada rzeczywistemu dyskowi logicznemu, na którym znajdowały się pliki. Ogólnie rzecz biorąc, obowiązują następujące wytyczne:

  • Jeśli zamierzasz odzyskać pliki z dysku z uszkodzonym systemem plików, prawidłowa rozpoznana partycja najprawdopodobniej będzie zielona.
  • Jeśli zamierzasz odzyskać pliki z wcześniej usuniętej lub ponownie sformatowanej partycji, prawidłowa rozpoznana partycja najprawdopodobniej będzie żółta.

Zawsze sprawdzaj system plików, punkt początkowy i rozmiar rozpoznanej partycji. Powinny być takie same dla rozpoznanej partycji i utraconego dysku logicznego.

Jednak nie zawsze tak będzie. Nawet w naszym przykładzie najbardziej prawdopodobną rozpoznaną partycją jest żółta Rozpoznana0 z niepoprawnym rozmiarem.

Być może znowu wybrałeś niewłaściwą partycję, lecz będziesz mógł wrócić do tego panelu i wybrać inną.

5. Znajdź utracone pliki i oznacz je do odzyskania.

Można to zrobić na kilka sposobów:

* Przeglądając drzewo folderów:

Pliki i foldery oznaczone do odzyskania

Rys.10. Pliki i foldery oznaczone do odzyskania

Kliknij obrazek, aby go powiększyć

* Sortując je według typów plików (rozszerzeń) lub znaczników czasu.

Pliki posortowane według typów (rozszerzeń)

Rys.11. Pliki posortowane według typów (rozszerzeń)

Kliknij obrazek, aby go powiększyć

Takie wyszukiwanie plików jest bardzo ważne, ponieważ pliki w uszkodzonym systemie plików mogą pojawić się w dowolnym, czasem bardzo dziwnym miejscu na dysku.

* Poprzez bezpośrednie wyszukiwanie określonych plików.

Wyszukaj określone pliki

Rys.12. Wyszukaj określone pliki

Kliknij obrazek, aby go powiększyć

Zobacz sekcję pomocy online R-Studio: Wyszukiwanie Pliku, aby uzyskać więcej opcji wyszukiwania plików.

Należy pamiętać, że po zaznaczeniu pliku lub folderu do odzyskania plik lub folder pozostanie zaznaczony, nawet po przejściu, powiedzmy, z prawdziwego drzewa folderów na pliki posortowane według ich rozszerzenia. Musisz wyraźnie odznaczyć plik, jeśli nie chcesz go odzyskać.

Zaznaczając pliki do odzyskania, możesz również oszacować szanse na ile jest prawdopodobne, że R-Studio może je pomyślnie odzyskać. Kliknij dwukrotnie plik, aby wyświetlić jego podgląd i zobaczyć wyniki.

Podgląd pliku dla pliku jpg

Rys.13. Podgląd pliku dla pliku jpg

Kliknij obrazek, aby go powiększyć

6. Odzyskiwanie danych

Teraz, jeśli uznasz, że R-Studio może odzyskać utracone pliki, możesz kupić licencję i błyskawicznie ją zarejestrować, bez ponownego uruchamiania programu.

Po zaznaczeniu wszystkich plików do odzyskania kliknij przycisk Odzyskaj Zaznaczone i wybierz miejsce ich przechowywania.

Miejsce do przechowywania odzyskanych plików i parametry odzyskiwania

Rys.14. Miejsce do przechowywania odzyskanych plików i parametry odzyskiwania

Kliknij obrazek, aby go powiększyć

W razie potrzeby możesz również określić parametry odzyskiwania danych i opcje przetwarzania uszkodzonych sektorów na dysku. Zobacz pomoc online R-Studio, aby dowiedzieć się więcej o opcjach odzyskiwania i uszkodzonych sektorach.

Kliknij przycisk OK, aby rozpocząć odzyskiwanie danych.

Gdy R-Studio zakończy proces, wyświetli krótki raport o jego wynikach

Wyniki odzyskiwania danych

Rys.15. Wyniki odzyskiwania danych

Kliknij obrazek, aby go powiększyć

Wyniki odzyskiwania danych

Teraz możesz przejść do folderu z odzyskanymi plikami i wyświetlić swoje pliki.

Informacje zwrotne dotyczące odzyskiwania danych
370 feedbacks
Rating: 4.8 / 5
I really love your R-Studio product, I am doing Data Recovery as a professional, I used RS since the early versions and I loved the product, as far as I can tell, R-Studio, especially the Tech Version (but including the standard) is one of the best and excellent tools for a pro to have in the arsenal of tools in a pro DR lab, especially combining with the specialized Data Recovery hardware providers like DeepSpar, and PC3000, the rest of `wannabees` out there are waste of time, strongly recommend
I lost more than 200K files from my NAS due to a mistake. I tried 3 different recovery solutions over the 4 TB raid disks, and all of them performed ok but to be honest none of them were able to Raw recover the files and rename them with meaningful names out of the Metadata like R-TT did, then I was able to sort again my files and pictures and kind of restore all of them.

R-TT may not be the easiest or most user-friendly solution, but the algorithm used for the renaming saved me THOUSAND of hours of opening ...
Just recovered my old ext4 partition with R-Studio after trying testdisk and R-Linux without success. That partition was overwritten by another ext4 partition and I was losing my hope until I tried R-Studio demo. It detected all my files and directories again!

Bought it and 100% recommend it for anyone with a similar issue.
Genuinely tried every free program available without luck of recovering a deleted file from months ago. Thinking my file was deleted forever and lose all hope I came across this website as a recommendation.

I was reluctant as it seemed pricey compared to other programs, but damn worth every penny. It managed to even find files I thought were wiped from existence.

Kudos to r-tools, thank you!
Why make incremental backups, when there is R-Studio?

I`m an IT professional who has worked from home for over a decade. Early on in my career, I configured an HP ProLiant Server (Raid 1+0) as a workstation that I would remote into from my laptop. As technology evolved, I began to use it only for email and as a config file repository.

A short while ago, one of the drives degraded, but the HP ProLiant Server (Raid 1+0) still functioned fine on the remaining drive. I was complacent and didn`t replace the ...